Tempimo pratimų teikiama nauda

Atsako kineziterapeutas Mangirdas

Šiais laikais fizinis aktyvumas tampa neatsiejama mūsų dienos dalimi. Žmonės pradeda domėtis ne tik įvairiomis sporto rūšimis, bet ir tinkamu pasiruošimu joms, t.y. inventoriumi, tinkama apranga ir avalyne bei svarbiausiu aspektu – apšilimu. Tinkamas apšilimas gali tapti traumų bei diskomforto po sporto prevencija. Todėl norėčiau pabrėžti, kad skirtingai fizinei veiklai yra ir atitinkamas apšilimas. Galima būtų išskirti du apšilimo būdus: statinius bei dinaminius tempimo pratimus.

Todėl pacientai manęs dažnai klausia apie tempimo pratimus: „kodėl turėčiau temptis?“, „kada turėčiau tai daryti?“ , „kaip dažnai tai daryti?“.

Mes visi žinome koks geras jausmas yra prasitempti kai kylame iš lovos arba ilgiau pasėdėjus prie stalo. Po ilgesnės monotoniškos veiklos kūnas lyg prašo, kad ištemptume tam tikras vietas, kurios patyrė apkrovą.

Tempimas padidina kraujo tekėjimą į raumenis, pagerina lankstumą ir sąnarių judesių amplitudę, o tai sumažina susižeidimo riziką. Kaip kineziterapeutas dažnai dirbu su pacientais, kuriems reikalingas didesnis lankstumas ir didesnė judesių amplitudė, ypač po raumenų ar kaulų traumos.

Norėčiau aptarti kada ir kokie tempimo pratimai yra reikalingi.

Statiniai – šie tempimo pratimai yra efektyvesni, kai taikomi esant tam tikram sutrikimui arba po fizinės veiklos ( ribota judesių amplitude, juntamas raumenų skausmas po treniruotes, esant raumenų disbalansui). Atliekant šiuos tempimus raumenį reikia ištempti kiek įmanoma daugiau ir užlaikyti nuo 20 iki 45 sekundžių bei pakartoti iki 5 kartų. Svarbu pabrėžti, kad neturite jausti skausmo, tempimus atlikite lėtai bei nepamirškite giliai kvėpuoti. Norint išlaikyti optimalią fizinę sveikatą ir tinkamą judesių amplitudę be didesnių pastangų yra svarbu taisyklingai atlikti statinius tempimo pratimus.

Dinaminiai – šie tempimo pratimai atliekami prieš treniruotę, varžybas ar kitą sportinę veiklą. Juos atliekant skatinama kraujo apytaka raumenyse, tuo tarpu pagerėja greitis, judrumas bei suaktyvėja deguonies pasisavinimas organizme. Šie funkciniai ir sportui būdingi judesiai padeda padidinti raumenų temperatūrą ir sumažinti raumenų standumą, todėl svarbu atlikti 10-15 minučių trukmės dinaminius tempimo pratimus prieš sportą.

Mūsų gydytojai ir kineziterapeutai dažnai rekomenduoja pacientams tempimo pratimus norint išlaikyti fizinę sveikatą.